Kalendarz Imprez

PIERWSZY TANIEC W PIĘCIU KROKACH, czyli krótki Poradnik dla Narzeczonych

 


 PIERWSZY KROK, czyli KALENDARZ SPOTKAŃ

Warto zaplanować sobie naukę tańca z większym wyprzedzeniem. Polecamy, aby to było minimum na dwa miesiące przed Waszym weselem, dlatego, że sam proces uczenia się choreografii, poszczególnych elementów, z których ten układ potem będzie złożony, podstaw tańca, treningu, prowadzenia i podążania, utrwalania choreografii, szlifowania jej pod kontem jakościowym wymaga po prostu czasu. Oczywiście zdarza nam się przygotować pary w sytuacjach awaryjnych, powiedzmy, że na ostatnią chwilę, ale jeżeli mamy czas i możemy sobie to zaplanować, podejdźmy do tego na spokojnie. Dajmy sobie też czas na przyswojenie tej nauki
i zaplanujmy to na kilka tygodni przed. Ucząc się na przykład w cyklu spotkań raz w tygodniu. Pamiętajcie, że jesteście osobami bez doświadczenia z tańcem, nie jesteście zawodowymi tancerzami, w związku z tym to jest dla Was nowa umiejętność (zależna od indywidulanych predyspozycji), dlatego będzie ona przyswajana w różnym tempie. Jeżeli nigdy nie chodziliście na jakiekolwiek kursy tańca, nie macie żadnych doświadczeń z nauką, dajcie sobie czas i nie traktujemy tego jako umiejętność, którą zdobywa się w jedną czy dwie godziny, ponieważ praktyka i nasze doświadczenie kilkunastoletnie pokazuje, że nie jest to łatwe. Jeśli chodzi jeszcze o kalendarz spotkań musimy mieć również na uwadze styl tańca, w którym chcecie się zaprezentować. Są style łatwiejsze i trudniejsze i to też wpływa na czas przygotowań. Bardzo często pary zadają nam pytanie na samym początku np. w rozmowie telefonicznej ile będą potrzebować lekcji? Nie jesteśmy w stanie tego określić, nie widząc się z Wami na sali tanecznej. Najpierw musimy zobaczyć Wasze predyspozycje, możliwości oraz umiejętności, a także to, jaki styl chcecie zaprezentować swoim gościom weselnym. Ważnym składnikiem tego wszystkiego jest również utwór muzyczny, na który się decydujecie. Te wszystkie rzeczy składają się na najważniejsze determinanty co do samych przygotowań.


 DRUGI KROK, czyli STYL TAŃCA

1. Najpopularniejszym tańcem od wielu lat okazuje się Walc wiedeński, który dla wielu osób bez doświadczenia tanecznego jest dosyć dużym wyzwaniem, sprawiającym sporą trudność. Jeżeli decydujemy się na ten styl to musicie mieć na uwadze, że będziecie potrzebować więcej czasu na opanowanie go. Walca wiedeńskiego nie da zrobić się
w jedną czy dwie godziny w sposób prawidłowy, ładny i poprawny. Najtrudniejszym wrogiem dla par, zmagających się z tym stylem jest zdecydowanie jego tempo. Potrzeba sporej praktyki, aby można tańczyć go do muzyki docelowej.
Co powinniście widzieć o Walcu wiedeńskim:
- Tempo Walca wiedeńskiego wynosi ok. 60 taktów na minutę, co przy nieparzystym metrum (zazwyczaj 3/4) daje ok. 180 uderzeń na minutę,
- Charakterystyczne dla tego tańca są szybkie wirowe obroty,
- W muzyce silnie akcentowane jest uderzenie "na raz",
- Ruchy w Walcu wiedeńskim powinny być płynne,
- Najtrudniejsze jest uzyskanie efektu płynności.

2. Na drugim miejscu króluje Walc angielski, który wymaga również sporej kondycji od par. Mimo iż tempo jest wolne i kroki są dość proste, ale by walc był efektowny, muszą być płynne, pełne gracji i lekkości, falujące.
Co powinniście wiedzieć o Walcu angielskim:
- Tempo wolne. Metrum 3/4, tempo 30 - 31 taktów/min,
- Na początku pierwszego uderzenia tańczy się płasko, pod koniec zaczyna się akcja unoszenia. W drugim kroku kontynuuje się unoszenie, zaś pod koniec trzeciego opada,
- Podczas tańca, partnerzy poruszają się wokół parkietu w kierunku odwrotnym od wskazówek zegara,
- Tańczy się go w ścisłym objęciu, które umożliwia partnerowi prowadzenie ciała partnerki.

3. Disco Fox, czyli Taniec użytkowy należy do kategorii tańców freestyle, czyli innymi słowy dowolny. Para uczona jest różnych kombinacji figur, z których potem w sposób dowolny można ułożyć choreografię.

Co powinniście wiedzieć na temat Tańca użytkowego:
- Metrum 4/4, czyli najłatwiejsze,
- Pozwala na dużo większą swobodę ruchów,
- Tańczy się go przede wszystkim do rytmicznej szybkiej muzyki, ale również
z powodzeniem kroki tego tańca można stosować do wolniejszych utworów, uniwersalność dwa na jeden pozwala tańczyć do prawie każdego utworu.

4. Bachata użytkowa, czyli łatwiejsza wersja oryginalej bachaty. Króluje obok tańca użytkowego. Figury bachatowe są niezwykle urozmaicone i dają duże możliwości improwizacyjne. Względna swoboda w wykonywaniu figur pozwala na skupienie się bardziej na rytmie, zmysłowości tańca oraz wykonywaniu ciekawych obrotów czy też widowiskowych dipów (przechyleń) partnerki.

Co powinniście wiedzieć o bachacie użytkowej:
- Metrum 4/4, czyli możną ja zatańczyć do większości utworów szybszych bądź wolniejszych,
- Posiada ciekawe figury, które mogą dodać uroku waszej choreografii,
- Jej charakterystycznym elementem są unoszenia, opadania, przechyły i różnego rodzaju izolacje, to sposób tańczenia bardzo efektowny.

Zdarza nam się oczywiście robić coś nietypowego , jeśli para chce zabłysnąć. Wtedy pary decydują się na m.in. Tango, Salsę czy Mambo.
  KROK TRZECI, czyli UTWÓR MUZYCZNY

Jeśli chodzi o najbardziej popularne utwory wybierane na pierwszy taniec,
to przygotowaliśmy dla Was kilka propozycji:

1. Ed Sheeran – Perfect w wersji oryginalnej lub w wariancie z Beyonce oraz Andrea Bocelli (walc wiedeński)
2. Jasmine Thompson – Willow (walc wiedeński)
3. Walc Barbary z filmu Noce i dnie (walc wiedeński)
4. Dmitri Shostakovich - The First Waltz (walc wiedeński)
5. John Legend – All of me (bachata użytkowa)
6. Ed sheeran - thinking out loud (bachata użytkowa)
7. Anna Karwan - What The World Needs Now (walc angielski)
8. Christina Perri - A Thousand Years (walc wiedeński)
9. Dirty Dancing – Time of my live (bachata użytkowa)
10. Eleni – Tylko w Twoich dłoniach (bachata użytkowa)


Wszelkie inne style taneczne dopierane są pod kątem tego jaki utwór przynoszą do nas pary. Zazwyczaj Narzeczeni przychodzą już z wybraną piosenką i wtedy my staramy się ułożyć do niej choreografię. Są to zazwyczaj coś znaczące dla Was piosenki, Wasze ulubione.


 KROK CZWARTY, czyli ODPOWIEDNI UBIÓR

My polecamy na zajęcia ubierać się w strój luźny, przede wszystkim wygodny. Może być o charakterze sportowym. Pamiętajmy, że taniec jest wysiłkiem, a teraz
w sezonie letnim będzie Wam gorąco. Na sali spędzicie intensywne 60 minut. Wasz strój na zajęcia ma nie krępować ruchów, musi Wam pozwalać wykonywać wszelkie figury
i kroki w każdym kierunku. Jeśli chodzi o obuwie ono też musi być wygodne, na pierwszych godzinach (1h-4h) powinno być ono z zakrytymi palcami, ze względu na to że pary uczą się tańczyć, synchronizując się ze sobą. Na ostatnie godziny (5h-6h) przynosimy obuwie ślubne. Na pewno nie odpowiednim ubiorem będzie: bardzo krótka spódniczka czy sukienka, która spowoduje krępacje ruchów oraz otwarte obuwie typu japonki. Tego stanowczo nie polecamy.


 KROK PIĄTY, czyli NAUKA TAŃCA (oferta)

Co możemy Wam zaoferować:
- Lekcje indywidualne z instruktorem, na których para jest sama z trenerem, przez całe 60 minut. Nie jest to kurs grupowy, nie robimy takich choreografii w formie kursów grupowych. Istnieje możliwość wykupienia lekcji w dowolnej ilości albo skorzystanie z pakietów, które naszym zadaniem się fajnie sprawdzają, czyli pakiet 6h za 800,00 lub pakiet 10h za 1300,00.

- Jeśli nie jesteście zdecydowani co chcecie tańczyć, możecie najpierw wybrać się na 8-tygodniowy INTENSYWNY KURS DLA NARZECZONYCH. Program kursów obejmuje 8 spotkań, na których uczymy: walca angielskiego i wiedeńskiego, które obowiązkowo pojawiają się w repertuarze wszystkich przyjęć, salsy, tańca użytkowego disco-fox, bachaty i tanga. Nasz autorski program nauczania oparty jest o własne doświadczenia na weselach oraz kilka lat pracy z nowożeńcami. Na kursie nauczycie się podstawowych kroków i figur obowiązkowo pojawiających się na przyjęciach stylów tańca, prowadzenia i podążania w parze, rozpoznawania muzyki, poczucia rytmu, właściwej komunikacji w tańcu w parze oraz kluczowych zasad udanego tańca i prezentacji na parkiecie. Po kursie istnieje możliwość kontynuowania nauki na kursach tańca towarzyskiego, salsy i bachaty oraz indywidualnych lekcjach z choreografii pierwszego tańca.


© Candela Kielce 2011 - 2021 / Zouk Poland Zone 2011 - 2021 - Wszelkie prawa zastrzeżone.
Kopiowanie oraz rozpowszechnianie materiałów zawartych na niniejszej stronie jest zabronione!
code by: codeplex.pl